9 Ekim 2013 Çarşamba

uyku eğitimine hazırlık

Aylin henüz 2.5 aylık. uyku eğitimine 4. ayda başlanıyor genelde ve 3. aydan önce uyku eğitimi önerilmiyor. ama bebek doğduğu zamandan itibaren dikkat edilmesi gereken noktalar var.
* birincisi bebeği adam akıllı doyurmak gerekiyor

* ikincisi ilk zamanlardaki sürekli emzirme-uyuma-emzirme-uyuma rutininin arasına uyanık kalma vakti eklenir eklenmez bebek uyandığında öncelikle emzirmek sonra oyalamak (Tracy Hogg buna aktivite zamanı diyor, alt alma, etrafa bakınma, oyuncakla ilgilenme vs.) ve daha sonra bebeği uyutmak. yani yavaş yavaş bebeğin  emzirme ile uyku bağı kurmasını engellemek ve bebeğin kendi kendine (ya da ilk haftalarda anne, emzik vs yardımıyla) uyumasını sağlamak

* üçüncüsü bebeği genelde hep kendi yatağında uyutmak. (ben ilk önce farklı yerlerde yatırıyordum, sürekli yatağında yatırınca uyku süresinin ve kalitesinin arttığının farkına vardım.)


* dördüncüsü özellikle akşam saatinden itibaren sessiz ve karanlık ortamda uyutmak

* beşincisi bebeği emzirirken ışığı yakmadan uykusunun açılmasını engellemek

* altıncısı gece çok sık alt açmayıp uykusunu bölmemek

* yedincisi yazın her gün kışın mümkünse her gün değilse 2 günde bir yatırmadan önce banyo yaptırmak. (tecrübeyle sabit banyosunu yaptırınca daha çabuk yorulup daha da rahatlıyor ve hemen deliksiz uykuya dalıyor.)

* sekizincisi mümkünse her gün dışarı çıkarıp bol oksijen almasını sağlamak. (dışarı çıktığı günlerde daha kolay uykuya dalıyor.) (arkadaşımın anlattığına göre isveç'te eksi 15 derecede bile bebekleri sıkı giydirip dışarda pusetlerin içinde gündüz uyutuyorlar ve bebek hastalığa karşı daha dirençli oluyor)


* dokuzuncusu gündüz 45 dk ile 1.5 saat arası uyumasını sağlamak (45 dk.dan az olunca bebek uykusunu alamadığı için huysuzlaşıyor, 1.5 saatten fazla uyursa gece uykusundan çalındığı için gece uykuya dalması zor oluyor.)
* onuncusu bebeği yavaş yavaş uykuya hazırlamak (henüz belki ne dediğimi anlamıyor ama ben yine de ' hadi bakalım kızım uyku vaktin geldi, hadi artık uyuyalım gibi şeyler söylüyorum kulağına ve beşiğe yatırırken Tracy Hogg'un şş-pat yöntemini kullanıyorum.)
şşş-pat yöntemi: bebeği beşiğe yan yatırıp kulağına sürekli şşş derken sırtının tam ortasına pat pat hafifçe vurmak. eğer bebek ağlarsa kucağa alıp şşş-pat ile sakinleştirmek, 3 aydan önceki bebekler 3 olaya birden (ağlama,şşşş sesi ve sırta pat pat) odaklanamadığı için yavaş yavaş ağlamayı kesiyor. sakinleşince beşikte uyuyana kadar şşş-pat'a devam etmek. tabi bebek gözünü kapatır kapatmaz susmamak gerekiyor uykusu derinleşene kadar pat patı hafifletip şşşşşşş demek gerekiyor.
* uyku arkadaşı da önemli tabi ki. bu annenin kokusunu taşıyan bir tişört olabilir, ufak bir battaniye olabilir, yada ufak sağlıklı bir oyuncak olabilir. bizimki daha küçük olduğu için sarılıp uyumuyor tabi ama onu uyutur uyutmaz ona aldığım Cafer adlı oyuncağı beşiğin köşesine koyuyorum uyanunca görsün diye :)

* bebek uyku sinyalleri vermeye başladığında vakit geçirmeden onu uyutmak lazım, yoksa bebek gittikçe huysuzlaşıyor ve uykuya dalması zorlaşıyor. benimkinin uyku sinyali genellikle ya bağırmak oluyor ya da esnemek.
* sabah çok geç saate kadar uyumasını engelleyin, yoksa gündüzleri uyutmak çok zor oluyor, tecrübeyle sabit.
* her şey söylediğim kadar kolay olmuyor tabi ki bazen öyle anlar oluyor ki tüm enerjim sabrım tükeniyor, yoruluyorum ve eşimden yardım istiyorum, nöbeti sen devral uyut diye. siz sinirlendiğinizde bebek bunu anlıyor ve o daha da huysuzlaşıyor, kısır döngü böyle devam ediyor. ya yardım isteyin ya da sakinleşene kadar biraz bekleyin, derin bir nefes alın.
* emzik vakası ayrı bir dert bizde, eğer Aylin çok uykusuz veya yorgun değilse uykusu çok hafif oluyor ve emzik ağızdan düştükçe uyanıp yaygarayı basıyor.
bu konuda söyleyebileceklerim şimdilik bu kadar. he bir de aklıma gelmişken dünyada çok az şey insanı uyuyan bir bebeği izlemek kadar bu kadar mutlu eder sanırım :)
herkese bol, huzurlu uykular ;)


2 yorum:

 1. Merhabalar,
  Sayfanız hayırlı olsun :)) Yeni keşfettim ve çok beğendim,
  Maşallah Allah bağışlasın :)) Çok şeker...
  Sizi izlemeye aldım :))
  Bana da bekliyorum :)) http://fatoscatadlar.blogspot.com/
  Şimdiden bayramınızı en içten dileklerimle kutluyorum.
  İzmir'den kucak dolusu sevgiler...

  YanıtlayınSil
 2. teşekkür ederim ben de sizi takibe aldım :)

  YanıtlayınSil